Ciśnienie w oponach

Przed wiosennymi i letnimi wyjazdami warto zadbać o opony letnie. Pamiętać należy o kilku zasadach, które pozwolą nam spędzić ten czas bezpiecznie. Opony letnie powinniśmy założyć na koła, gdy temperatura na dworze, regularnie przekracza 7 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze, bieżnik opon zimowych ściera się zdecydowanie szybciej i niepotrzebnie poddawać je takiemu działaniu, skoro mamy do wymiany opony letnie. A ponad to jazda ciepłą wiosna i latem na zimowych oponach jest bardziej męcząca niż na oponach letnich, bo samochód na zimowych jest znacznie głośniejszy. Przystępując do wymiany opon zimowych na opony letnie koniecznie trzeba sprawdzić stan opon, które mają być założone na koła.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Sprawdzamy, czy opony letnie nie są uszkodzone, popękane, czy nie mają jakichś ubytków. Jeżeli są to opony na felgach, to sprawdzamy również stan felg. Przy naszym stanie dróg, felgi często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, co może utrudnić prawidłowe wyważenie kół. Szczególnie podatne na uszkodzenia są felgi aluminiowe, co najmniej dwa razy do roku, powinien je sprawdzać fachowiec. Przed każda dalszą podróżą należy sprawdzić ciśnienie w oponach letnich. Jaki powinien być poziom ciśnienia w oponach letnich naszego auta, powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi naszego samochodu.

Prawidłowe ciśnienie w oponach letnich, to gwarancja ich większej trwałości i mniejsze zużycie paliwa. Opony letnie wtedy tylko trzymają się drogi, gdy bieżnik nie jest ponad miarę zużyty. Tak zwane „łyse” opony letnie mogą być przyczyną groźnych wypadków i kolizji. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego wymagana wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Jednak specjaliści radzą zmianę opon letnich na nowe przy klockach bieżnika o wysokości poniżej 3 mm. Długa jazda z dużą szybkością bardzo ciepłe dni lata powoduje szybsze zużywanie się opon letnich. Należy o tym pamiętać i przestrzegać dopuszczalnych prędkości na rożnego rodzaju drogach. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo i pasażerów, którzy z nami podróżują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *