Temperatura a opony

Gdy średnie dobowe temperatury staja się coraz wyższe, granica 7 stopni Celsjusza, czas pomyśleć o wymianie opon zimowych na opony letnie. Wymiana ta jest jedna z podstawowych czynności, aby samochód przygotować do sezonu letniego. Przed wymianą należy sprawdzić czy opony letnie nadają się do jazdy. Sprawdzić należy przede wszystkim stan bieżnika w oponach letnich. Minimalna jego wysokość powinna wynosić 1, 6 mm. Jeśli jest mniejsza, opony letnie nie będą spełniać swoich funkcji. Jeśli wysokość bieżnika w oponach letnich jest mniejsza, możemy poddać je ponownemu bieżnikowaniu, czyli operacji nałożenia nowego bieżnika na opnę.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zdecydowanie zwiększy się jej przyczepność do nawierzchni i poprawi to bezpieczeństwo podróżowania. Pamiętajmy, że od stanu opon letnich zależy bezpieczeństwo nie tylko osób z nami podróżujących czy nasze, ale również innych użytkowników dróg. Podczas rutynowych kontroli drogowych, kontrolujący stan naszego pojazdu funkcjonariusze, mogą nam wypisać mandat, za zły stan opon letnich. No całe szczęście, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe zwracają na stan opon uwag er, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku, czy kolizji i chcemy od nich pokrycia kosztów naprawy naszego samochodu. Można zauważyć ,ze niektórzy kierowcy w ogóle nie zmieniają opon zimowych na opony letnie i przez cały letni sezon jeżdżą na oponach zimowych.

Trudno wytłumaczyć te filozofię, ale na pewna są jakieś tego stanu rzeczy powody. Być może kierowca już nie zamierza w sezonie zimowym jeździć na tych oponach i chce je po prostu „zedrzeć”, bo stosowanie opon zimowych w lecie znacznie przyśpiesza ich zużywanie. Jazda na oponach zimowych przy temperaturze 25 stopni to nie tylko ich ścieranie, ale również ryzyko poślizgu i dłuższa droga hamowania. Spowodowane to jest miększą mieszanką, z której zrobione są opony zimowe. Każdy kierowca powinien wiedzieć i stosować się do zaleceń producentów opon letnich, czy zimowych, które służą do jazdy w jakim sezonie, a na pewno wyjdzie cało z opresji nawet w nieprzewidzianych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *