Zalety opon wielosezonowych

Zbliżający się sezon zimowy zmusza wielu kierowców, a szczególnie tych, którzy w swoich samochodach posiadają opony letnie, do wymiany ich na zimowe. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, pozwoli nam to uniknąć długich kolejek w serwisie oponiarskim. Nie należy jednak się zastanawiać nad wymianą opon, ponieważ opony letnie nie spełnia swych zadań w czasie, gdy drogi pokryje warstwa rozjeżdżonego błota pośniegowego, a co najgorsze mogą być oblodzone. Opony letnie w takich warunkach zupełnie tracą przyczepność, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Stosując wymianę z opon letnich na zimowe i odwrotnie znacznie poprawiamy bezpieczeństwo naszego podróżowania w różnych porach roku i różnych warunkach atmosferycznych.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wielu kierowców twierdzi, że w naszych polskich warunkach można nie stosować wymiany opon letnich na zimowe, że wystarczy zaopatrzyć się w opony wielosezonowe i to załatwia całą sprawę. Nie jest to do końca prawdą. Opony wielosezonowe nie spełniają takich funkcji, nie mają takich parametrów jak opony letnie czy opony zimowe. Znacznie mniejsza przyczepność w zimie, zbyt szybkie nagrzewanie się opony w lecie, powodują szybkie ich zużywanie się i co za tym idzie częstsza potrzeba ich wymiany. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletów opon sezonowych. Czyli kompletu opon letnich i kompletu opon zimowych.

Tym bardziej ,że na rynku jest tak duży wybór opon , że możemy zawsze znaleźć jakieś na naszą kieszeń. Nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie, wiemy wszyscy, że wiele kolizji i wypadków drogowych powodują kierowcy, którzy nie zmieniają ogumienia swoich samochodów. Ani opony wielosezonowe, ani opony letnie nie sprostają zimie i jej kaprysom. Dlatego nie warto czekać aż spadnie śnieg, trzeba już w październiku pomyśleć o wymianie opon letnich na zimowe, tym bardziej ,że właśnie w tym okresie możemy to zrobić jeszcze bez długich kolejek w oczekiwaniu na zmianę. Kiedy ulice i drogi zaczną być białe i śliskie, kolejki na pewno się wydłużą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *